top of page
  • Yazarın fotoğrafıTema Anaokulu ve İlkokulu

Çok Yakın Geçmişimiz: Mahalle Kültürü, Komşuluk İlişkileri Ve Sokakta Özgürce Oynayan Çocuklar (2)

Güncelleme tarihi: 17 Nis

mahalle kültürü ve yakın komşuluk ilişkileri o zamanlar anne babanın omuzlarındaki çocuk yetiştirme yükünün de önemli bir kısmına ortak oluyordu. Bütün bu kazanımlarından artık ne biz ne de çocuklarımız faydalanamıyor.

Evrimin başlangıcından 20-25 yıl öncesine kadar kusursuz bir şekilde tıkır tıkır işleyen bu doğal öğrenme mekanizması, bugün özgürce oyun oynama haklarını ellerinden aldığımız çocuklarımız için artık ne yazık ki çalışmıyor. Ayrıca, mahalle kültürü ve yakın komşuluk ilişkileri o zamanlar anne babanın omuzlarındaki çocuk yetiştirme yükünün de önemli bir kısmına ortak oluyordu. Bütün bu kazanımlarından artık ne biz ne de çocuklarımız faydalanamıyor.


Belki bugünle karşılaştırıldığında daha sade, basit ve hatta ilkel düzeyde bir hayat vardı. Ancak, çocuk gelişimi açısından yaklaştığımızda rüya gibi yıllardı. Bugün bizim çocuklarımızın, şanslı küçük bir azınlık dışında, böyle bir şansları yok. Sonuçta, mahalle ve komşuluk kültürünün koruyan ve kollayan şemsiyesi altında yaşanan bu doğal öğrenme açısından çok zengin dönem artık sona erdi. Ve emin bunun bedelini çocuklarımız ödüyorlar.


 

Instagram Orijinal Yayın Linki: https://www.instagram.com/temakids/p/C22mjV6NRK1/


Kaynak: "TEMA: Türk Eğitim Sisteminde Dönüşüm için ANAOKULU-İLKOKUL Odaklı Örnek Bir Model.

17 görüntüleme

Comments


Haber Bültenimize Abone Olun • Yenilikleri Kaçırmayın!

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz!

bottom of page