top of page

Tema Eğitim Hakkında

​Mutlu çocuklar hayata bir adım önde başlıyor!

Açık havada zaman geçiren, arkadaşlarıyla bolca oyun oynayan, hayatın içinde yaparak öğrenen, bir şeyler üretmenin keyfine varan, temel hayat becerilerini geliştiren, yaşına uygun sorumluluk alan, kısacası kendi doğal gelişimine izin verilen çocuklar MUTLU ve BAŞARILI bir yaşamın kapılarını aralıyor. Bu çocuklar sadece akademik anlamda başarılı olmanın ötesinde iyilik, güzellik ve doğruluk peşinde koşan düzgün kişilikli bireyler oluyorlar.

Bütün bunları uzun zamandır biliyoruz.

Mesele bu gerçekleri bizim çocuklarımız için hayata geçirmekte...

Tema Kids Beylikdüzü Anaokulu İlkokulu mutlu çocuk montessori etkinliği yapıyor

Dünyada En İyiler Nasıl Başarıyor?

Tema Okulları 25 yıldır bu ülkenin çocukları için çalışan, sosyal sorumluluk projeleri üreten eğitim gönüllüleri tarafından kuruldu. 17 Ağustos 1999 depreminde bir araya gelmiş, 2 yıl boyunca deprem bölgesinde kalıp, on binlerce çocuğun ihtiyaçlarını karşılamak için gönüllü çalışmış bir ekip. Yıllar içinde çocuklara yönelik eğitim başta olmak üzere birçok sosyal projeyi gerçekleştirdiler. Uzun bir süre çocuk gelişimi ile ilgili güncel araştırmaları inceleyip, dünya çapında başarı örneklerini gidip bizzat yerinde gördüler. Ve çok etkilendiler. Artık sıra, hazırladıkları özgün eğitim modelini hayata geçirebilecekleri uygun alanı bulmaya gelir. Hayallerindeki eğitim modeline uygun kuruluş yerini İstanbul'un dört bir yanında ararken, 2013 yılında Beylikdüzü Beykent'te oldukça geniş bir alanda, tek katlı binalar ve büyük bahçeler içerisinde Tema Okulları Beykent Kampüsü'nü kurdular.

Dünya çapında farklı eğitim sistemlerini, yerli ve yabancı başarı örneklerini yerinde inceleyip, "en iyiler nasıl başarıyor?" sorusuna cevap arayan kurucu ekip, uzun yıllardır PISA ve TIMSS gibi uluslararası değerlendirme sınavlarında sürekli zirvede sonuçlar alan ülkelerin sırrının "küçük yaş eğitimine verdikleri önem" olduğunu fark ettiler. Bu ülkeler anaokulu ve ilkokul sürecine ayrı bir hassasiyet gösteriyorlar. Çocukların bu dönemde öncelikle kendilerini tanımalarını ve çevreleriyle sağlıklı ilişkiler kurmalarını destekliyorlar. Bunların yanında bu çocuklar özgüven, öz disiplin, öz yeterlilik, mücadele becerilerini geliştirirken, doğruluk, dürüstlük gibi evrensel değerleri küçük yaşta öğrenip, içselleştiriyorlar. Bu çocuklar temel gelişimlerini sağlıklı bir şekilde tamamladıktan sonra akademik başarıya yöneldiklerinde, sınavlarda da üstün dereceler elde ediyorlar. Çocuk gelişim literatüründen zaten bildikleri ancak canlı örneklerine yerinde şahit oldukları bu en değerli gelişim sürecine MUCİZEVİ GELİŞİM YILLARI adını verdiler.

Tema Kids Beylikdüzü Anaokulu İlkokulu çocuklar bahçede yoga yapıyor

Mucizevi Gelişim Yıllarına Odaklanan, Toplumsal Fayda Amaçlayan Bir Okul

Bu ülkelerin eğitim sistemleri anaokulu ve İlkokulda çocukların sosyal ve duygusal gelişimine her şeyden daha çok önem veriyorlar. Sağlıklı etkileşim ve akran öğrenmesinin doğru şekilde kullanıldığında nasıl başarılı sonuçlar verdiği yine bu okullarda açıkça görülüyor. Sonuçta, onlar bu dönemde okulu ve okumayı sevdirip, merak etmeyi, soru sormayı, öğrenmeyi teşvik ederken, biz ise ne yazık ki çocuklarımızı bütün bunlardan soğutuyoruz gerçeği ile karşı karşıya kaldılar. Bu nedenle, her şeyden önce "Çocukların eğitim hayatlarına başlayacakları ilk okul çocukta heyecan uyandırmalı!" anlayışını benimsediler.

Bütün bu gerçekler üzerine bu ülkenin çocukları için diğer kurumlara da örnek olacak, merkezinde çocuğun olduğu bir eğitim modeli oluşturup, bunu hayata geçirip, düzenli olarak iyileştirmek amacıyla yola çıktılar. Tamamen özgün bir eğitim modeli ile çocuklara küçük yaştan itibaren yaparak-yaşayarak aktif bir şekilde öğrenecekleri, onları küçük yaştan itibaren zengin çeşitlilikte uyaranlara maruz bırakan doğal bir öğrenme ortamı kurdular. "En iyi mutlu çocuklar öğrenir!" düşüncesinden hareketle bu sosyal girişimin ilk yerleşkesine Mutlu Çocuklar Kampüsü adını verdiler. Temel Eğitimde Mükemmeli Arayış mottosuyla yola çıkan ekip, Türkiye’nin en iyi okul öncesi ve ilkokul eğitimini veren sistemini geliştirmeyi kendilerine hedef olarak koydular. 

Tema Kids Beylikdüzü Anaokulu İlkokulu mutlu çocuklar spor babayla yapıyor

Küçük Yaş Eğitiminde Oyun Çok Ciddi Bir İştir!

Projenin mimarlarından Murat H. Polat bu konuda çok önemli bir noktaya vurgu yapıyor: Bir grup çocuğu karşınıza alıp “Yarım saat oturup ders dinlemek mi istersiniz yoksa oyun oynamak mı?” sorusunu sorduğunuzda, tarihin hiçbir döneminde ve dünyanın hiçbir yerinde farklı bir cevap verilmemiştir. Bu sorunun cevabı evrenseldir ve hiç şaşmaz. Çocuklar bıkmadan usanmadan oyun oynamak ister!

Bu nedenle Tema'da oyunlaştırılmış ve uygulamaya yönelik bir eğitim modeli benimseniyor. Çocuklar oyun oynadıklarında öğrenmenin olmazsa olmazı "hazır bulunuşluk" düzeyleri inanılmaz seviyede artıyor. Yapılandırılmış ve serbest oyun uygulamalarında dikkat süreleri, odaklanma kapasiteleri, içselleştirme becerileri zirve yapıyor. Özellikle soyut kavram gelişimi bu yaşlarda tamamlanmadığından dolayı somutlaştırılmış eğitim uygulamaları için oyun yine çok değerli bir araç. Sonuçta, çocuk dediğin oyun oynayacak. Yaparak, deneyimleyerek, oynayarak öğrenecek. Gerçek hayatın bir simülasyonunu kendi dünyasında yaratacak ve orada kendisini bulacak. Tema Çocukları koşulsuz olarak sevildikleri ve kabul gördükleri bir ortamda özgürce oyun oynayacaklar. Bugün Tema'da günümüz çocuklarının en çok ihtiyaç duydukları konulara özellikle önem veriliyor. Hareket etmek, oyun oynamak, arkadaşlarla birlikte ekip olmak, kazanmanın yanında kaybetmenin olduğunu öğrenmek, iç disiplini geliştirmek, görgü kuralları ve nezaket, mahremiyet, doğada yaşam, insanları, doğayı ve tüm canlıları sevmek, öncelikli başlıklardan bazıları. En temel amaç, özgüveni yüksek, doğuştan gelen merak duygusunu yaşatan, okumayı, öğrenmeyi ve üretmeyi seven, el attıkları her işe "Ben Yapabilirim!" diyerek başlayan Tema Çocuklarını yetiştirmek.

Tema Kids Beylikdüzü Anaokulu İlkokulu mutlu çocuklar etkinlik yapıyor

Ülkemizin İhtiyaç Duyduğu Küçük Yaş Eğitim Modeli

Ülkemizdeki sınav gerçeğini de dikkate alarak tamamen sınavsız bir ilkokul sistemi yerine, çocukların öncelikle kendi içsel gelişimlerine öncelik veren ve ilkokul 2. sınıf itibariyle yavaş yavaş sınav gerçeği ile tanıştırmaya başlayıp, 3 ve 4. sınıflarda dozaj arttırıp, böylelikle daha sonra gidecekleri okullarda karşılaşacakları sınav odaklı sistemlere hazır bir şekilde gitmelerini sağlayan hibrit bir model. Kurucuların kendi çocukları da 6 yıl boyunca bu sistem içerisinde eğitimini sürdürüp, okulun ilk mezunlarından oldu. Tema Çocukları gittikleri okullarda başarı bursları kazanan, hem akademik yeterlilikleri hem de bireysel ve sosyal becerileri ile parmakla gösterilen çocuklar oluyorlar. Tema mezunları, bu özgün eğitim modelinin hem felsefesi hem de uygulamasıyla elde ettiği başarının canlı göstergeleri ve gururudur.

10 yılı aşan uygulama ve iyileştirme süreci ardından, bugün artık uzun yıllardır kendilerine gelen işbirliği taleplerini değerlendirip, yeni kampüslerde yeni Tema Çocukları yetiştirme misyonuyla ilerliyorlar. Köy Enstitüleri gibi zamanının çok ötesinde bir eğitim modeliyle dünyaya örnek olup, eğitim alanında çığır açan bir neslin torunları olarak, bugün bizim çocuklarımız için daha iyi bir eğitim modelinin mümkün olduğunu göstermek ve Tema Çocuklarının gelişimlerini ileriye taşımak için hiç durmadan çalışıyorlar...

Tema Kids Beylikdüzü Anaokulu İlkokulu mutlu anne ve çocuk etkinlik yapıyor

Tema Eğitim Kurumları temel eğitimde mükemmeli arayış mottosuyla 2013 yılında Beylikdüzü beykent'te kuruldu. Anaokulu ve ilkokul düzeyinde en iyi okul olma hedefi ile kurulan tema Beylikdüzü Büyükçekmece Esenyurt başta olmak üzere İstanbul'un en gözde okullarından biri haline geldi. Çocuk odaklı şeffaf saydam ve kaliteli eğitimiyle Montessori eğitimi de veren tema bölgedeki okullar arasında özellikle bir eğitim programına sahip. Tek katlı depreme dayanıklı binaları ve büyük bahçeleri ile en iyi okullardan biri olarak gösterilmektedir Beylikdüzü ve Büyükçekmece bölgesinde. Anaokulu ve ilkokul süreçlerine bütünsel bir yaklaşımla eğilen tema okulları tema İlkokulu tema Anaokulu ve tema Kids olmak üzere 3 ayrı kurum olarak Beylikdüzü Büyükçekmece bölgesinde hizmet vermektedir. Tema çocuklarının güvenlik hijyen temizlik ve konforunu her şeyden önce tutan tema okulları çocuklara spor bale satranç yaratıcı drama açık havada doğada oyun oynama gibi özellikli uygulamalı eğitimleri hayata geçirmektedir. Anaokulu ve ilkokul seviyesindeki çocukların sosyal ve duygusal gelişimleri yanında akademik başarılarını da önemsemektedir. Tema okulları Beykent kampüsü Beylikdüzü Büyükçekmece ve Esenyurt bölgelerindeki çocuk başına en büyük bahçe oranıyla en iyi okullar arasında yer almaktadır. TEMA Anaokulu tema İlkokulu ve tema Kids olarak küçük çocukların ebeveynli oyun gruplarından Anaokulu eğitimine radan da İlkokul eğitimine kadar bütünsel bir yaklaşım ile eğitim vermektedir.

BU BAŞLIKLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

bottom of page