top of page
  • Yazarın fotoğrafıTema Anaokulu ve İlkokulu

Gelecek Robotlaşan İnsanların Değil, İnsani Özellikleri Güçlü Bireylerin Olacak!

Güncelleme tarihi: 17 Nis

Milyonlarca yıllık insanın evriminin getirdiği çok temel bazı doğrular ve olması gerekenler var. İnsan gelişim sürecinde insan olmayı öğrenmek her şeyden önce geliyor. Gelişimin bu ilk adımında takıldığımız zaman gerisi zincirleme yanlış gidiyor.

Eğitim gelecekle ilgili bir kavramdır. Bundan 15-20 yıl sonra gerçek hayata adım atacak çocuklarımızın hangi koşullar altında olacaklarını göz ardı ederek, o günlere nasıl insan yetiştirebiliriz?


Bugün birçok ebeveynin fark etmeden düz mantıkla gelecekle ilgili vardığı büyük bir yanılgı ve bunun sonuçlarıyla eğitimciler olarak karşılaşıyoruz. “Madem devir değişti. Madem artık her şey otomatize oluyor, bir anlamda robotlaşıyor. O zaman benim çocuğum da geride kalmasın. Böyle bir devirde çocuklarımızın başarılı olması için onları bir an evvel teknoloji ile tanıştırmalıyız. Eski çocuklar gibi bahçede koşup oynamıyorsa ne var bunda?” Hayır, insan gelişimi hiç de bu safiyane düşüncedeki gibi şekillenmiyor. Milyonlarca yıllık insanın evriminin getirdiği çok temel bazı doğrular ve olması gerekenler var. İnsan gelişim sürecinde insan olmayı öğrenmek her şeyden önce geliyor. Gelişimin bu ilk adımında takıldığımız zaman gerisi zincirleme yanlış gidiyor.


Robotların hızla artacağı, her yerin insana benzeyen robotlarla dolacağı bir gelecekte, giderek robotlaşan insanlara değil, insanın biricik beceri ve özelliklerini taşıyan güçlü, vicdan sahibi ve yaratıcı bireylere ihtiyaç artacak. Bilgi depolamak, istenildiğinde ulaşmak yapay zeka gibi yeni çağın araçlarının işi, bizim değil. Bizim çocuklarımızın bilgiyi işleyecek, yenilerini türetecek, bunlardan çözüm üretecek yaratıcılık ve becerileri olmalı. Ezberleyen değil düşünmesini bilen insanlar olmalılar. Yani, insani özellikleri güçlü bireyler olmalılar. Ancak bu şekilde fark yaratabilirler. Aksi halde göz göre göre yaklaşan bu teknoloji yoğun gelecekte robotlar ve otomasyon sistemleri karşısında avantajlarını kaybedecekler.


Dünyada teknolojiye yön veren ve bizlerin önüne teknolojik oyuncakları koyan Google, Apple, HP gibi firmaların yöneticilerinin çoğunun çocuklarına temel gelişim döneminde teknolojinin yasak olduğunu biliyor muydunuz? Çünkü onlar çocuklarının mucizevi gelişim döneminin farkında ve bundan sonuna kadar faydalansın istiyorlar. Yeteri kadar büyüdüklerinde zaten istedikleri kadar teknoloji ellerinin altında olacak diyorlar. Ama her şeyin bir zamanı var! Bu konuda çarpıcı bir örnek olan Waldorf School of the Peninsula hikayesini internetten inceleyebilirsiniz.


 

Instagram Orijinal Yayın Linki: https://www.instagram.com/temakids/p/C2NeqzrN9TG/


Kaynak: "TEMA: Türk Eğitim Sisteminde Dönüşüm için ANAOKULU-İLKOKUL Odaklı Örnek Bir Model.

2 görüntüleme

Comentários


Haber Bültenimize Abone Olun • Yenilikleri Kaçırmayın!

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz!

bottom of page