top of page
  • Yazarın fotoğrafıTema Anaokulu ve İlkokulu

Dünyada Teknolojiye Yön Verenlerin Çocuklarına Temel Gelişim Döneminde Teknolojinin Yasak Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Güncelleme tarihi: 17 Nis

Ebeveynlerin neredeyse bebek yaşta tableti, akıllı telefonları çocukların eline verdiği bir dünyada, teknolojinin ana vatanı Silikon Vadisi'nin göbeğindeki bu okulda çocuklar ilkokul sonuna kadar teknolojiden uzak tutuluyor. Eğitim araçları olarak karatahtalar, tebeşirler, kağıt ve kalem var. Öğrenmenin diğer temel malzemeleri ise örgü ve dikiş iğneleri ve bazen de çamur. Bunun dışında bolca oyun odaklı öğrenme ve hikaye anlatımı var. Ebeveynlerin neredeyse bebek yaşta tableti, akıllı telefonları çocukların eline verdiği bir dünyada, teknolojinin ana vatanı Silikon Vadisi'nin göbeğindeki bu okulda çocuklar ilkokul sonuna kadar teknolojiden uzak tutuluyor. Eğitim araçları olarak karatahtalar, tebeşirler, kağıt ve kalem var. Öğrenmenin diğer temel malzemeleri ise örgü ve dikiş iğneleri ve bazen de çamur. Bunun dışında bolca oyun odaklı öğrenme ve hikaye anlatımı var.

WALDORF SCHOOL of the PENINSULA


New York Times'ta 2011 yılında yayınlanan ve önemli tartışmalara sebep olan bir makale çocukların zeka gelişimleri ile teknoloji kullanımları arasında büyük bir tezat olduğunu gündeme taşıdı. Ebeveynlerin neredeyse bebek yaşta tableti, akıllı telefonları çocukların eline verdiği bir dünyada, teknolojinin ana vatanı Silikon Vadisi'nin göbeğindeki bu okulda çocuklar ilkokul sonuna kadar teknolojiden uzak tutuluyor. Eğitim araçları olarak karatahtalar, tebeşirler, kağıt ve kalem var. Öğrenmenin diğer temel malzemeleri ise örgü ve dikiş iğneleri ve bazen de çamur. Bunun dışında bolca oyun odaklı öğrenme ve hikaye anlatımı var. 


Google'da üst düzey çalışanlardan biri “App uygulamasının ya da iPad'in çocuğuma okumayı ya da matematiği daha iyi öğreteceği fikri çok komik” diyor. Bu okula giden kızı henüz Google kullanmayı bilmiyor. Bunun yerine, sınıfındaki diğer çocuklar gibi spor, açık havada oyun oynamaya, dikiş becerilerini güçlendirmeye odaklanıyor.


Bu okuldaki eğitim sistemine göre problem çözme ve matematik becerisi, örgü örmek, makas ya da bıçak kullanmak gibi ufak el becerileriyle gelişiyor. El becerileri ve atlama, zıplama, tırmanma gibi hareket becerileri, 7 yaşından sonra zekaya dönüşüyor. 


Uzun lafın kısası, dünyada teknolojiye yön veren ve bizlerin önüne teknolojik oyuncakları koyan Google, Apple, HP gibi firmaların yöneticilerinin çocuklarına temel gelişim döneminde teknoloji yasak. Çünkü onlar çocuklarının mucizevi gelişim döneminin farkında ve bundan sonuna kadar faydalansın istiyorlar. Yeteri kadar büyüdüklerinden sonra zaten istedikleri kadar teknoloji ellerinin altında olacak diyorlar. Ama her şeyin bir zamanı var!


 

Instagram Orijinal Yayın Linki: https://www.instagram.com/temakids/p/C2VYckINkK4/


Kaynak: "TEMA: Türk Eğitim Sisteminde Dönüşüm için ANAOKULU-İLKOKUL Odaklı Örnek Bir Model.

7 görüntüleme

Comments


Haber Bültenimize Abone Olun • Yenilikleri Kaçırmayın!

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz!

bottom of page