top of page
  • Yazarın fotoğrafıTema Anaokulu ve İlkokulu

Okul çevresindeki “Yeşil” ortamlar çocukların bilişsel becerilerini iyileştiriyor.

Güncelleme tarihi: 17 Nis


Amerikan Ulusal Bilim Akademisi tarafından, yakın zamanlarda yayınlanmış ve 1 yıl süren bir çalışma, ilkokul çocuklarının, okul çevresinde ya da dışında mevcut olan yeşil alanlarda daha fazla zaman geçirmeleri sonucunda, öğrenme ve bellek kabiliyetlerinin daha fazla geliştiğini ortaya çıkardı.

Günümüzde çocuklar, geçmişe oranla açık havada daha az zaman geçiriyor ne yazık ki. Bu olumsuz durum, çocuklarımızın sadece fiziksel sağlığına değil, aynı zamanda bilişsel gelişimlerine (*) de oldukça zarar vermektedir.

Amerikan Ulusal Bilim Akademisi tarafından, yakın zamanlarda yayınlanmış ve 1 yıl süren bir çalışma, ilkokul çocuklarının, okul çevresinde ya da dışında mevcut olan yeşil alanlarda daha fazla zaman geçirmeleri sonucunda, öğrenme ve bellek kabiliyetlerinin daha fazla geliştiğini ortaya çıkardı.

Amerika Massachusetts’deki 905 devlet ilkokulunda, 6 yaş üzerinde yapılan araştırmalarda, okulları çevresinde daha fazla “yeşillik” ortamlarda bulunan çocukların, standart İngilizce ve matematik testlerinden daha yüksek puan almış olmaları da, bu bulguyu güçlendiriyor.

Barselona, İspanya’da 36 ilköğretim okulunda, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıflarda okuyan 2.500'den fazla çocuk üzerinde, yakın tarihlerde, bir çalışma yürütüldü. Çalışmanın başlangıcında ve 12 ay sonra, çalışan bellek (kısa süreli bellek ölçümü) ve dikkat ölçümlerini içeren bilişsel fonksiyon testleri verildi. Araştırmacılar, aynı zamanda, okulların içindeki ve çevresindeki yeşil alanları da ölçümlediler.

Çalışmaya katılan çocuklardan, okullarında daha fazla yeşil alan bulunan çocuklar, akıl yürütme, öğrenme ve anlama becerileri için kritik önemi olan kısa süreli bellek türü olan “çalışan bellek”(**) testlerinde %5 daha fazla başarı sağladılar. Bu öğrenciler, “dikkatsizlik” probleminde de azalma gösterdiler.

Peki NEDEN böyle bir fark söz konusu? Çünkü; yeşil alanlarda olmak çocukların bilişsel performansını artırdığı bilinen fiziksel aktivitelerin daha fazla yapılmasına olanak sağlıyor. Ayrıca açık havada oynamak, çocukların önemli bilişsel fonksiyonlarını çalıştırmalarını ve bu becerilerini geliştirmeleri de sağlıyor.

Kirlilikten korunma ise bir diğer faktör. Araştırmacılar trafik kaynaklı hava kirliliğine maruz kalma da azalma olması halinde bilişsel gelişim de %20 ile 65 arasında bir ilerleme sağlanabileceğini öngörüyorlar.

Açık havada vakit geçirmek, geliştirilmiş bellek ve dikkat ötesinde, çocuklar için pek çok faydayı da beraberinde getirir. Yakın zamanlarda yapılmış olan bir araştırma, tırmanış, düşüp-kalkmalı, yuvarlanmalı oyunlar ve keşif etkinlikleri gibi macera içerikli açık hava oyunlarının, çocukların fiziksel sağlığını geliştirirken, yaratıcılık, sosyal beceriler ve esneklik gibi faydalar sağladığını da gösterdi.

Çalışmayı yürüten yetkililer, “Yeşil alan içeren doğal ortamlar, risk alma, keşif, yaratıcılık, ustalık ve kontrol, kendini tanıma becerisi, merak ve araştırma gibi eğilimleri teşvik etme, psikolojik iyileşmelerin artması gibi her biri başlı başına değerlendirilebilecek pek çok fayda ve fırsat sunar” diye de ayrıca ekliyorlar.

Neyse ki, bazı okullar önlem almaya başlamış ve çocukların doğada daha fazla zaman geçirmelerini sağlayacak halka açık bahçeler, açık oyun alanları ve küçük parklar gibi alanlar yaratıyorlar. (***)

Eğitim de doğal çevre ortamının artışına yüksek bir talep var. Bu talep sadece çocukların doğa hakkında daha fazla bilgi sahibi olması şeklinde değil, öğrencilerin doğa aracılığı ile diğer konuları öğrenebilme kabiliyetlerinin artması yönünü de kapsıyor. Doğa her derde deva olmayabilir ama pek çok çocuk için kesinlikle çok işe yarıyor.

Kaynak: http://www.huffingtonpost.com/

Yazarın Notu:

(*) Bilişsel Gelişim : Bireyin anlamasını ve öğrenmesini sağlayan zihinsel faaliyetlerdeki gelişim.

(***) Bu yazı yurt dışında yayınlanan bir makaleden çevrilmiştir.


Tema Kids Notu: Gelişmiş ülkelerde, doğanın çocuklar üzerindeki etkileri üzerinde pek çok araştırma ve bulgu var. Araştırmalar ve edinilen bilgiler ışığı altında, çocuklar için daha iyi bir çevre ve yaşam ortamlarını oluşturmak için girişimlerde bulunuyorlar. Ayrıca Amerika, Kanada, Avustralya gibi yeşili ve doğası bol olan pek çok ülkede, çocukların doğada daha fazla vakit geçirmesini sağlayan eğitim programları uygulanıyor. Dileğimiz, ülkemizde de bu tip çalışmaların artması Tema Kids olarak bizler de bu amaçla “Doğa Kaşifleri” programını uygulamaya aldık. Her geçen gün daha fazla katılım ile çocuklarımız için çok faydalı ve gerekli olduğuna inandığımız bu alanda üzerimize düşeni yapmaya devam ediyor olacağız.

252 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Haber Bültenimize Abone Olun • Yenilikleri Kaçırmayın!

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz!

bottom of page