top of page

Çocuklar Susmasın İnteraktif Mahremiyet Eğitimi

Tema Kids Beylikdüzü Anaokulu İlkokulu Çocuklar Susmasın mahremiyet eğitimi logosu

Eğitim alan, farkındalığı olan ve ne yapacağını bilen bir çocuk susmaz!

Çocuklara yönelik cinsel istismar konusunda çocuklarımız için endişe etmenin ve “İnşallah bizim başımıza gelmez” demenin ötesine geçip, onları mahremiyet konusunda eğitmeli ve bilinçlendirmeliyiz. “Eğitim alan, farkındalığı olan ve ne yapacağını bilen bir çocuk susmaz” düşüncesinden hareketle hazırlanan Çocuklar Susmasın projesi, 4-10 yaş arası çocuklara mahremiyet eğitimi vermek amacıyla Tema Eğitim Kurumları tarafından tasarlanmış bir sosyal sorumluluk projesidir.

 

Çocuklara Mahremiyet konusunda Eğitim şart! Bu yanlışa artık hep birlikte DUR demeliyiz!

Çocuklar Susmasın Mahremiyet Eğitimi Projesi Hakkında​

Çocuklara yönelik cinsel istismar konusu sadece bugün değil, her zaman için önemli bir toplumsal yara olmuştur. Ne yazık ki, uzun zamandan beri bu topraklarda bu hassas konuyla ilgili kötü haberleri sıklıkla duymaya alıştık. Böyle bir dönemde çaresizce endişe etmenin ötesine geçip, artık somut adımlar atmamız gerekiyor.

Böylesine önemli bir konu ile kapsamlı mücadele çok yönlü olmalıdır. Birçok sosyal proje ve kampanya bu konuya toplumun dikkatini çekmek, yetişkinleri bilinçlendirmek ve kamuoyu oluşturmak üzerine yoğunlaşıyor. Bu çalışmaların önemli bir kısmı çocuk susar, sen susma diyerek toplumun çocuklar dışındaki bireylerine yani “ötekilere” hitap ediyor.

Biz eğitimciler ise bu olayın “çocukların eğitimi” tarafına odaklanıyoruz. Çocuklarda bu konuda bir algı oluşturulabilirse ve aksi bir durumda ne yapacakları konusunda eğitim verilirse önemli bir adım atmış olacağımıza inanıyoruz. Böylelikle bu mücadelede eksik kalan önemli bir parçayı tamamlamayı amaçlıyoruz.

Esas Beceri Konuyu “Çocuklara Uygun Bir Dille” Anlatmak

Çocuklara mahremiyet eğitimi konusunda yerli ve yabancı çok ciddi kaynaklar bulunuyor. Mesele bu konuyu “çocuklara uygun bir dille” anlatmak. Biz de bu mevcut yerli ve uluslararası kaynakları temel alıp, çocukların en doğal öğrenme yöntemi olan oyun ve yaratıcı dramayı kullanarak bir eğitim programı hazırladık.

O tarihten itibaren bu eğitim programı her yıl rutin olarak, 4 yaş öğrencilerimizden ilkokul 4. sınıfa kadar tüm Tema Çocuklarına rehber öğretmen ve sınıf öğretmenleri işbirliğiyle 2 aşamada uygulanır. İlk aşamada çocuklara drama yöntemiyle oyunlaştırılmış mahremiyet eğitimi verilirken, bunu takip eden süreçte pekiştirme çalışmaları yapılır. Finalde çalışmanın değerlendirmesi ile sonuçlanır. 3 yaş gruplarında ise kurum psikoloğu çocukların anlayacağı bir biçimde çok detaya girmeden sadece kısa bir anlatım yapar. Diğer öne çıkan Tema Eğitim uygulamalarında olduğu gibi bu çalışmada da süreklilik esastır.

 

Öncelikle 2017 yılında Tema Okulları’nın kendi öğrencileri için hazırladığı bu eğitim programı, daha sonra okul dışından gelen yoğun talepler doğrultusunda daha geniş kitlelere ulaşmak amacıyla “Çocuklar Susmasın” sosyal sorumluluk projesine dönüştü. Çevremizdeki komşu özel okullar ardından belediyeye ait okullar ve diğer eğitim kurumları derken projenin etki alanı oldukça genişledi.

Beylikdüzü Belediyesi ve SosyalBen Vakfı işbirliği

Bu kadar yoğun bir talebe yetişmenin imkansız olduğunu anladıktan sonra 2 önemli adım atıldı. Önce dünyanın neresinde olursanız olun bir tıkla ücretsiz olarak interaktif mahremiyet eğitimine ve kapsamlı kaynaklara ulaşmanızı  sağlayacak https://cocuklarsusmasin.org/ web sitesi hazırlandı. Ardından, Beylikdüzü Belediyesi ve SosyalBen Vakfı işbirliği ile projenin kapsamı genişletilip, Artvin, Batman, Bayburt, Bitlis, Çanakkale, Elazığ, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Karabük, Mersin, Samsun, Siirt, Sivas, Şanlıurfa illerinde, özellikle taşımalı sistemle eğitim veren köy okullarındaki çocuklar ile buluşturuldu.

Bu amaçla SosyalBen Vakfı'nın gönüllülerine teorinin yanında uygulamalı eğitimci eğitimleri verilerek proje eğitimcilerinin sayısı ülke çapında artırıldı. Ayrıca, projenin toplum genelinde farkındalığının oluşturulması amacıyla 40. Vodafone İstanbul Maratonu'nda Beylikdüzü Belediyesi yönetimi, SosyalBen Vakfı gönüllüleri, velilerimiz ve çocuklarımız ile birlikte katıldık.

Daha Detaylı Bilgi ve Zengin Kaynaklar İçin:
https://cocuklarsusmasin.org/

Çocuklarımız böyle bir durumda susmasın, yanlızlığa ve sessizliğe itilmesin düşüncesiyle bu proje hayata geçirildi. Çocuk susar demek yerine hayır “Çocuklar Susmasın” diyoruz!

Anne babalar ve eğitimciler için hazırlanan el kitapçığını buradan indirebilirsiniz:

Çocuklar Susmasın projesi ile ilgili daha detaylı bilgi, konu hakkında kapsamlı eğitim kaynaklarına ve interaktif eğitim bölümü için https://cocuklarsusmasin.org/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Tema Kids Beylikdüzü Anaokulu İlkokulu Çocuklar Susmasın mahremiyet eğitimi afişi
bottom of page