fbpx

Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

1. Üst değişimi, tuvalet ihtiyacını giderme vb. öz bakım gereksinimlerinin gerekli olduğu durumlarda çocuklar yalnız bırakılıyor mu?

Sınıf öğretmeni ve yardımcı öğretmenlerimiz öğrencilerimizin ihtiyaç duyduğu her zaman onlara destek olmaktadırlar.

2. Çocuklar tuvalete tek başına mı gidiyor, tuvalet ihtiyaçlarını giderirken yardımcı olunuyor mu?

Öğrencilerimiz tuvalette yalnız bırakılmaz, bu sırada yanlarında öğretmenleri veya görevi öğrencilere tuvalette destek vermek olan bir personel bulunur. Bezli olan öğrencilerimize ise yaşları ve ihtiyaçları paralelinde, bezleri değiştirilirken güven duygusu sağlanması ve verdikleri tepkiler de düşünülerek annelerinin destek vermesi daha uygun görülmektedir.

3. Bizlerle fotoğraf paylaşımı yapılacak mı?

Öğrencilerimize ait etkinlik fotoğraflarını sosyal medya hesaplarımız üzerinden yapılan paylaşımlardan takip edebilirsiniz, size özel olarak paylaşım yapılmayacaktır.

4. Okulunuzda kamera sistemi var mı? Çocuklarımızı izleyebilir miyiz?

Okulumuzda kamera sistemi bulunmaktadır ancak KVKK kapsamında ve MEB yönetmeliği gereği velilerimiz kamera kayıtlarını izleyememektedir. Kamera görüntüleri sadece yönetim kademesi tarafından kontrol amaçlı olarak izlenmektedir.

5. Çocukların eşyaları okulda mı kalıyor, kendilerine ait dolapları var mı? Eşyalarına isim yazmalı mıyız? 

Öğrencilerimiz okula her gün kendilerine ait çantaları ile gelirler ve çantalarını buradaki kendilerine ait dolaplarına koyup akşam eve geri götürürler. Sizden beklediğimiz günlük olarak çantasında bulunması gereken eşyaların kontrolünü yapıp, her gün eksiksiz olarak yollamanızdır. Çanta üzerinde isim yazmanız yardımcı olacaktır.

6. Çocuklar bahçede ne kadar zaman geçiriyorlar?

Atölye içeriklerinin uygun olduğu saatlerde öğrencilerimiz bahçede olacaklardır. Bahçeyi olabildiğince çok kullanmaya çalışırız. Havanın çok sıcak olduğu öğlen saatlerinde ise bahçeyi kullanmıyoruz.

7. Acil sağlık durumu söz konusu olduğunda ne yapıyorsunuz? 

Ateş yükselmesi gibi durumlarda gerekli ilk müdahaleler yapılır, size bilgi verilir ve öğrencimizi okuldan almanız istenir. Acil hastaneye gidilmesi gereken durumlarda ise size bilgi verilerek ve onayınız alındıktan sonra  öğrencimiz en yakındaki anlaşmalı hastaneye götürülür.

8. Sınıflarınız kaç kişilik?

Atölyelerimiz 12 kişi olacak, atölye saatlerinde sınıfta 1 sınıf öğretmeni ve atölyeden sorumlu 1 öğretmen olmak üzere 2 öğretmen bulunacaktır.

9. Çocuğum ilk kez okula geliyor, bu süreci nasıl yönetiyorsunuz? Okulda onu bekleyebiliyor miyim?

Okula oryantasyon sürecinde öğrencimizin durumunu ve ihtiyaçlarını gözlemleyerek okulda geçireceği saatler planlanmakta ve aşamalı olarak tam okul gününe uyumu sağlanmaktadır. Bu süreçte rehber öğretmenimiz ve sınıf öğretmenimiz size destek olacaktır. İlk günler okul içine veya sınıflara girmeden çocuğunuzu okul bekleme alanında bekleyebilirsiniz. Öğrencimizin okula uyum sürecinin en hızlı ve sağlıklı biçimde gerçekleşebilmesi için bizimle yapacağınız iş birliği büyük önem taşımaktadır.

10. Bazı özel durumlarımız (alerji, kulak tüpü vb.) var, bunlara dikkat ediliyor mu?

Size verilecek olan bilgi formunu detaylı doldurursanız, öğretmenlerimiz formdaki bilgilere göre özel durumunuzla ilgili bilgi sahibi olacak ve süreci gerektiği şekilde yürüteceklerdir.

11. Okula dışarıdan yiyecek kabul ediliyor mu?

Okulumuza öğrencilerimizin sağlığını riske atmamak için hiçbir şekilde dışarıdan yiyecek kabul edilmemektedir.

12. Okulunuza bezli çocuk kabul ediyor musunuz?

Evet, okula ilk adım atölye programı kapsamında bezli çocuk kabul ediyoruz.

13. Okulunuzun fiziki yapısı hakkında bilgi verir misiniz?

Okulumuz 3 ayrı geniş bahçe alanı bulunmaktadır. Sınıflarımız geniş ve ferahtır. Merdiven kullanılması gereken alanlarımız ise çok azdır.

14. Yaş grupları nasıl ayarlanıyor?

Sınıflarımızı düzenlerken yaş grupları, öğrencilerimizin doğum tarihlerine göre ayarlanmaktadır. Aynı yıl doğumlu çocuklar aynı sınıfta olmakta, yaş olarak karma sınıf oluşturulmamaktadır.

15. Çocuğumu okula getirirken çantasında neler bulunmalı?

Okul çantasına bol yedek kıyafet (tişört, atlet, külot, çorap, şapka vb.) koymanızı ve karışıklık olmaması için kıyafetlerin üstüne öğrencimizin ismini yazmanızı istiyoruz. Bunun dışında okul içerisinde giymesi için okul ayakkabısı, ayrıca su matarası ve çoğunlukla bahçede olacağımız için güneş kremi koymanız gerekmektedir.

16. Ders sırasında sınıflara girip çocuğumuzu izleyebilir miyiz?

Oryantasyon süreci de dahil olmak üzere ders sırasında dışarıda olmanızı ve sınıf içine müdahale etmemenizi istiyoruz. Bu tüm öğrencilerimizi düşünerek aldığımız bir önlemdir. Öğrencimiz size ihtiyaç duyduğunda, biz onu size getireceğiz mer.

17. Her atölyeye farklı öğretmen mi giriyor?

Tüm atölye öğretmenlerimiz farklı, kendi alanında uzman ve deneyimli kişilerdir.

18. Çocuklarımız için hangi bina kullanılacak?

Kids binamızı kullanacağız.

19. Devamsızlık durumunda para iadesi yapıyor musunuz?

Devamsızlık halinde hiçbir koşulda ücret iadesi yapılmamaktadır.

20. Çocuğumu istediğim zaman kayıt yaptırabilir miyim?

Kayıtlarımız atölyelere ayrılmış olan kontenjan dolana kadar devam edecektir. Kontenjan dolduğunda ise kayıtlarımız kapanacaktır. Bu sebepten dolayı erken kayıt dönemini kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Velilerimizden Beklentilerimiz

  • Okula gelmeden önce evde çocuğunuzu sözlü olarak o güne hazırlamanızı öneririz. Ne yaşayacağını bilmek onu rahatlatacak ve sakinleştirecektir.
  • Çocuğunuzun okula uyum sürecindeki olumsuz davranışlarından, onun yanında bahsetmemeliyiz. Sizin tavrınız güven verici ve rahat olmalıdır. Siz sürece pozitif bakarsanız, o da pozitif olacaktır. Çocuğunuz ses tonunuzdan, yüz ifadenizden, vücut dilinizden sizin endişeli veya rahat olduğunuzu hisseder ve o da aynısını yansıtır. Unutmayın ki çocuklar birer ayna gibidir.
  • Derslere geç kalınmaması çok önemlidir. Ders saatinden en az 10 dakika önce sınıfta olması, öğrencimizin derse katılımını kolaylaştıracaktır. Unutmayın; dersin ortasında derse katılmak, hem çocuğunuzun sorumluk ve disiplin bilincinin oturmamasına neden olabilir hem de arkadaşlarının dikkatlerinin dağılmasına yol açar. Bu nedenle atölye ders saatleri ortasında ders bölünüp sınıfa öğrenci alınmamaktadır.
  • Derslere girmemenizi ve sınıfta çocuklarınızın fotoğraf veya videolarını çekmemenizi önemle rica ediyoruz.
  • Derslerde yaptırdığımız aktiviteler sırasında çocuklarınızın üstü kirlenebilir, boya olabilir; bu sebeple okula gelirken giyeceği kıyafetleri buna uygun olarak seçmenizi rica ediyoruz.