Telefon: 0212 910 20 30 | World Point Yaşam Merkezi, Pınartepe Mah. Orhangazi Cad. No: 43/A Beykent - Büyükçekmece / İSTANBUL | info@temakids.com

  • Tema Kids Facebook
  • Instagram - White Circle
  • Tema Kids YouTube

Copyright © 2014-2019 Tema Kids Çocuk Gelişim ve Beceri Kazandırma Merkezi

Please reload

Güncel Yazılar

Çocuklarınızda sağlıklı alışkanlıkların gelişmesi için 10 ipucu

October 23, 2017

1/7
Please reload

Popüler Yazılar

Ailelerin şeker ile imtihanı.

16/07/2015

 

Hepimiz kendi çocukluğumuzdan biliriz; bayram kelimesi bize, ziyaret edilen evler de ya da kendi evimize gelen misafirlere ikram edilen bir sürü çikolata, şeker, lokum ve ev tatlılarını hatırlatır. Gittiğimiz evlerde annelerimiz bize uzaktan kaş, göz yapsa bile, ev sahibinin hoş görüsü ile şekerleri ceplerimize doldurmaya bayılırdık.

 

O zamanlar belki seçenekler çok daha sınırlıydı. Şimdi ise daha fazla seçenek ile annelerin işi gittikçe zorlaşıyor. Kaldı ki sadece bayram günlerinde değil, her market alışverişinde ya da çocuk etkinliklerinde ve hatta doktor ziyaretlerinde bile çocuklarımız elleri şekerler ile dolu olarak çıkıyor.

 

Peki neden çocuklarımız şeker ve çikolata tadını bu kadar çok seviyor? Amerika Cornell Universitesi bünyesinde yapılan bir araştırmaya göre birkaç neden var;

 

- Çocuklar ile yetişkinler aynı miktarda tat tomurcuklarına sahip ancak çocukların dilleri, yetişkinlerin dillerinden ebat olarak daha küçük olduğu için, dar bir alanda daha fazla tat tomurcukları yer almış oluyor. Bu da tükettikleri gıdaların lezzetini bize oranla daha yoğun olarak algılamalarına neden oluyor (neden şekeri çok seviyorlar ya da neden bazı yiyecekleri ilk denemden itibaren sevmiyorlar sorusuna ana cevap bu).

 

- Aile büyüklerinin yanlarında tatlı ve çikolata lezzeti ile ilgili olarak yaptıkları konuşmalardan etkileniyorlar. Tatlıya hayır diyemeyen ve bunu yüksek sesle dile getiren bir annenin çocuklarının da şekerden uzak tutabilmesi çok zor bir ihtimal oluyor.

 

- Yasaklar ve bu yasakların aşılması isteği çok cazip gelir ve çocuklar şeker yasaklarını delebilmek için bütün gizli olduğunu düşündüğümüz çekmeceleri, dolapları karıştırmaya ve hedefine ulaşamaya bayılırlar.

 

Hepimiz bugün şekerin neden olduğu sağlık zararlarını biliyoruz; obezite, diyabet hastalığı, kanser,  diş çürüğü, kalp ve böbrek sorunları, düşük bağışıklık ve daha pek çok sağlık hasarı endüstriyel şekerin gelişiminden sonra ortaya çıkan ya da artan problemler olarak hayatımıza girdi. İster glukoz şekeri, ister bildiğimiz beyaz şeker olsun gün içerisinde fazla tüketimi gerek çocuklarda gerek yetişkinlerde büyük hasarlara yol açıyor.  

 

Hiç kimse çocuklarının bile bile bu kadar risk ile dolu bir yaşamı olmasına müsaade etmek istemez. Peki şekeri ve şekerli ürünleri çocuklarımızdan nasıl uzak tutacağız? Şekerli gıdaları çocuklarımızın hayatından bütünüyle çıkartabilmemiz neredeyse imkansız. Okul kantinlerinde bile şeker satışı serbest iken bu konuda alınacak önlemler yetersiz kalacaktır. Ancak gerek çocuğunuzla sürekli konuşarak ve gerek geliştireceğiniz  bzı davranışlar ile en azından tüktim miktarını azaltabilir ya da kontrol edebilirsiniz.

 

Şeker tüketimini azaltma konusunda birkaç küçük öneri;

 

- Örnek Anne-Baba olun ve çocuklarınızın yanında şekerli gıdalar tüketmeyin. Hep diyoruz, çocuklar sözlerden ziyade davranışlar ile öğrenirler. Şekerli gıda tüketmeyen ve hatta zararları hakkında kendi aralarında sohbet eden ebeveynleri olan çocukların şeker tüketme ihtimali de göreceli olarak azalacaktır.

 

- Almayın, aldığınızda saklayın. Almamak belki çok radikal bir yaklaşım gibi gelecektir kulağınıza. Ancak aldığınız her bir şekerin, çocuklarınızda sebep olacağı sağlık sorunlarını hatırlarsanız almamak konusunda direnciniz artabilir. Bazen hayır diyemeyeceğiniz anlar da olacaktır. Ama çocukların hafızası kısa sürelidir ve “gözden uzak, akıldan da uzak” yaklaşımı ile bir süre sonra unutabileceklerdir. O nedenle gerçekten ulaşamayacakları yerlere saklamanız güzel bir çözüm olacaktır. 

 

- Gelene