Telefon: 0212 910 20 30 | World Point Yaşam Merkezi, Pınartepe Mah. Orhangazi Cad. No: 43/A Beykent - Büyükçekmece / İSTANBUL | info@temakids.com

  • Tema Kids Facebook
  • Instagram - White Circle
  • Tema Kids YouTube

Copyright © 2014-2019 Tema Kids Çocuk Gelişim ve Beceri Kazandırma Merkezi

Please reload

Güncel Yazılar

Çocuklarınızda sağlıklı alışkanlıkların gelişmesi için 10 ipucu

October 23, 2017

1/7
Please reload

Popüler Yazılar

Okul çevresindeki “Yeşil” ortamlar, çocukların bilişsel becerilerini iyileştiriyor.

29/06/2015

 

 

Günümüzde çocuklar, geçmişe oranla açık havada daha az zaman geçiriyor ne yazık ki. Bu olumsuz durum, çocuklarımızın sadece fiziksel sağlığına değil, aynı zamanda bilişsel gelişimlerine (*) de oldukça zarar vermektedir. 

 

Amerikan Ulusal Bilim Akademisi tarafından, yakın zamanlarda yayınlanmış ve 1 yıl süren bir çalışma, ilkokul çocuklarının, okul çevresinde ya da dışında mevcut olan yeşil alanlarda daha fazla zaman geçirmeleri sonucunda, öğrenme ve bellek kabiliyetlerinin daha fazla geliştiğini ortaya çıkardı.

 

Amerika Massachusetts’deki 905 devlet ilkokulunda, 6 yaş üzerinde yapılan araştırmalarda, okulları çevresinde daha fazla “yeşillik” ortam bulunan çocukların, standart İngilizce ve matematik testlerinden daha yüksek puan almış olmaları da, bu bulguyu güçlendiriyor.

Barselona, İspanya’da 36 ilköğretim okulunda, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıflarda okuyan 2.500'den fazla çocuk üzerinde, yakın tarihlerde, bir çalışma yürütüldü. Çalışmanın başlangıcında ve 12 ay sonra, çalışan bellek (kısa süreli bellek ölçümü) ve dikkat ölçümlerini içeren bilişsel fonksiyon testleri verildi. Araştırmacılar, aynı zamanda, okulların içindeki ve çevresindeki yeşil alanları da ölçümlediler.

 

Çalışmaya katılan çocuklardan, okullarında daha fazla yeşil alan bulunan çocuklar, akıl yürütme, öğrenme ve anlama becerileri için kritik önemi olan kısa süreli bellek türü olan “çalışan bellek”(**) testlerinde %5 daha fazla başarı sağladılar. Bu öğrenciler, “dikkatsizlik” probleminde de azalma gösterdiler.

 

Peki NEDEN böyle bir fark söz konusu? Çünkü; yeşil alanlarda olmak çocukların bilişsel performansını artırdığı bilinen fiziksel aktivitelerin daha fazla yapılmasına olanak sağlıyor. Ayrıca açık havada oynamak, çocukların önemli bilişsel fonksiyonlarını çalıştırmalarını da sağlıyor. 

 

Kirlilikten korunma ise bir diğer faktör. Araştırmacılar trafik kaynaklı hava kirliliğine maruz kalma da azalma olması halinde bilişsel gelişim de %20 ile 65 arasında bir ilerleme sağlanabileceğini öngörüyorlar. 

 

Açık havada vakit geçirmek, geliştirilmiş bellek ve dikkat ötesinde, çocuklar için pek çok faydayı da beraberinde getirir. Yakın zamanlarda yapılmış olan bir araştırma, tırmanış, düşüp-kalkmalı, yuvarlanmalı oyunlar ve keşif etkinlikleri gibi macera içerikli açık hava oyunlarının, çocukların fiziksel sağlığını geliştirirken, yaratıcılık, sosyal beceriler ve esneklik gibi faydalar sağladığını da gösterdi. 

 

Çalışmayı yürüten yetkililer, “Yeşil alan içeren doğal ortamlar, risk alma, keşif, yaratıcılık, ustalık ve kontrol, kendini tanıma becerisi,  merak ve araştırma gibi eğilimleri teşvik etme, psikolojik iyileşmelerin artması gibi her biri başlı başına değerlendirilebilecek pek çok fayda ve fırsat sunar” diye de ayrıca ekliyorlar. 

 

Neyse ki, bazı okullar önlem almaya başlamış ve çocukların doğada daha fazla zaman geçirmelerini sağlayacak halka açık bahçeler, açık oyun alanları ve küçük parklar gi