Telefon: 0212 910 20 30 | World Point Yaşam Merkezi, Pınartepe Mah. Orhangazi Cad. No: 43/A Beykent - Büyükçekmece / İSTANBUL | info@temakids.com

  • Tema Kids Facebook
  • Instagram - White Circle
  • Tema Kids YouTube

Copyright © 2014-2019 Tema Kids Çocuk Gelişim ve Beceri Kazandırma Merkezi

Please reload

Güncel Yazılar

Çocuklarınızda sağlıklı alışkanlıkların gelişmesi için 10 ipucu

October 23, 2017

1/7
Please reload

Popüler Yazılar

Çocuklarla haftasonu gidilebilecek 5 doğal parkur önerisi

22/06/2015

Tema Kids olarak geçtiğimiz aylarda düzenlediğimiz Doğa Kaşifleri Macera Programında edindiğimiz tecrübe ve hem çocukların hem de ailelerinin geri dönüşümleri tek bir şeyi işaret ediyordu; Doğada olmak çocuklar için kendilerini mutlu ve rahat hissettikleri, enerjilerini sonuna kadar kullanabildikleri ve çok kolay uyum sağladıkları bir yaşam şekli.

 

Bugün pek  çok yetişkin böceklerden korkar, ağaç kabuklarına dokunamaz, yerde oturamaz. Çünkü şehir hayatı bizi doğaya karşı yabancılaştırmıştır. Ancak söz konusu çocuklar olduğunda durum tamamıyla farklı. Onlar küçük bir çekirgeyi çekinmeden tutabiliyorlar. Ağaçlara sarılmak, tırmanmak, kozalaklardan yaratıcı oyunlar, eylemler geliştirmek, yerlerde oturmak, yuvarlanmak doğallıkla sergiledikleri davranışlar olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü çocuklar, dünyaya geldiklerinde, şehir hayatı tarafından doğaya yabancılaştırılmadan önce, doğanın bir parçası olarak hareket etmek üzere kodlanmış olarak hayatlarına başlıyorlar. Onların aklına böceklerden, örümceklerden korkmak gelmez. Ağacın yapışkan sakızından rahatsız olmazlar. Esnek vücutları sayesinde yerde oturabilir, uzanabilir, toprağa bulanmaktan çekinmezler.

 

Biz, Tema Kids olarak ısrarla, tüm ailelerimize, çocuklarını mümkün olduğu kadar doğal ortama götürmelerini tavsiye ediyoruz. Ailece yapılacak birkaç saatlik doğa yürüyüşleri, doğru ekipmanla yapılacak doğa kampları, piknikler, çocuklara olduğu kadar yetişkinlere de çok iyi gelecek ve üstlerindeki negatif elektriği atarken, teknolojiden uzak, doğayla haşır neşir olarak kendilerine gelmelerine yardımcı olacaktır.

 

Avrupa yakasında, özellikle Çatalca-Kırklareli arasında kalan bölgede, bizlere yakın pek çok güzel doğal alan yer alıyor. Araba ile 1-2 saat ulaşım mesafesindeki bu noktalarda, gerçekleştirmek isteyeceğiniz aktiviteye bağlı olarak çeşitli programlar yapmanız mümkün.

 

Çocuklarınızla beraber, doğa gezisi ve onların gelişimini destekleyecek çeşitli aktivite yapabileceğiniz 5 haftasonu parkuru;

 

1-İnceğiz Köyü, Kemal Sunal Mağaraları:

 

 

 

Çatalca'ya dört kilometre uzaklıkta olan köyün en ilgi çekici özelliği, hemen dışındaki kayalıklarda oyulmuş mağaraları. Kemal Sunal'ın birçok mağara sahnesi burada çekildiği için mağaralara yöre halkı Kemal Sunal Mağaraları diyor. Birkaç katlı olan mağaralar antik dönemde konut ve tapınak olarak kullanılmış. 9 ncu yüzyılda Cenevizlilerden kaldığı ifade ediliyor. Barınma amacı ile yapılan mağaralar, daha sonra ise kilise olarak kullanılmış. Bu amaçla kullanıldığı tavandaki haç işaretlerinden anlaşılmaktadır. Kayalara oyulmuş merdivenlerle katlar arasında bağlantı sağlanmış. Kayalığın çevresindeki patikalar sayesinde bütün katlarına çıkılabiliyor. Mağaranın önünden Karasu Deresi akıyor. Ayrıca yol boyunca yer alan köylerde, buz gibi suların aktığı piknik alanları mevcut.

 

2-Dupnisa Mağarası: