Telefon: 0212 910 20 30 | World Point Yaşam Merkezi, Pınartepe Mah. Orhangazi Cad. No: 43/A Beykent - Büyükçekmece / İSTANBUL | info@temakids.com

  • Tema Kids Facebook
  • Instagram - White Circle
  • Tema Kids YouTube

Copyright © 2014-2019 Tema Kids Çocuk Gelişim ve Beceri Kazandırma Merkezi

Please reload

Güncel Yazılar

Çocuklarınızda sağlıklı alışkanlıkların gelişmesi için 10 ipucu

October 23, 2017

1/7
Please reload

Popüler Yazılar

Çocuklara okuma alışlanlığı kazandırmak için tavsiyeler

04/05/2015

 

Hepimiz biliriz ki; pek çok davranış gibi, okuma alışkanlığı da küçük yaşlardan itibaren geliştirilir. Ancak çocuklarımıza kitap alıp hadi buna bakalım demek yeterli gelmiyor. Onların yaşlarına göre, aileler olarak bizlerin de vermesi gereken destekler ve yönlendirmeler değişiyor. Yaşlarına göre çocuklarınıza okuma alışkanlığı kazandırmak için aşağıda yer alan tavsiyelerden yararlanabilirsiniz;

 

3-4 yaş;

 

Bu yaşlar, okuma alışkanlığı kazandırılması için başlangıç zamanlarıdır. Ve tüm aileler çocuklarının okumayı sevmesini arzu ederler. Bu aşamada, aileler çocuklarına okumaya ait ilk becerilerini kazanmalarında destek olacakları gibi, güzel ve ilgi çekici kitapları da bir arada inceleyip, vakit geçirmeye başlayabilirler. Aşağıdaki ipuçları size bu konuda kolaylık sağlayacaktır;

 

• Her gün beraber kitap okuyun

 

Çocuklarınızla, ekran ya da kitap karşısında bir arada geçireceğiniz süre kısa ancak sık sık tekrarlanan bir süreç olsun. Böylece sıkılmadan, okumayı  bir oyun olarak görüp alışabilirler. Ayrıca bir arada her gün düzenli olarak özel keyifli okuma saati yaratmaya çalışın. 

 

Gittiğiniz her yerde okuyun

 

Çocuğunuzla bir yere giderken özellikle gördüğünüz yazıları yüksek sesle ona okuyun. Özellikle yol işaretleri, tabelalar, logolar, etiketler kendisine gösterilerek okunursa, kendisinin de bunu alışkanlık haline getirmesine yardımcı olacaktır.

 

Favori okuma listenizi oluşturun

 

Çocuklar, sevdikleri kitapların defalarca okunmasını çok severler. Böylece kitapların pek çok bölümünü duygularını da katarak hatırlar ve tekrarlarlar. Böyle yapıyor olmaları eğlenmeleri ve aynı zamanda okumayı öğrenmeleri aşamalarında hafızalarını kullanmaları konusunda da yardımcı olmaktadır. Çocuklarınızın favori okuma listelerini onlara uygun hikaye, şiir, roman ve bilgi içerikli kitaplardan okumalar yaparak oluşturmasına yardımcı olun.

 

Beraber canlandırın

 

Çocuğunuzu, okuma esnasında, hikaye de bulunan hareketli, tekrar eden pasajlara katılarak, bir arada canlandırma yaparak size eşlik etmesi konusunda cesaretlendirin. Resimli hikaye kitaplarında ki konuşan çeşitli karakterleri canlandırmak hoşlarına gidecektir.

 

• Kitaplar, kelimeler ve resimler hakkında sohbet edin

 

Bir kitabı okumaya başlamadan önce, kitabın kapak resmi, adı hakkında sohbet edin. Kitaptaki resimlere çocuğunuzla beraber bakıp, okumadan önce kitabın ne hakkında olabileceğine dair yorumunu sorun. 

 

Hikayeler ve olaylar hakkında sohbet edin.

 

Bir hikayeyi okuyup bitirdikten sonra, çocuğunuza hikaye ile ilgili sorular sorun. Hakkında ne düşünüyorsun? Sen olsan ne yapardın? Aynı şekilde çocuğunuzun da size sorular sormasını sağlayın. Elbette çok keskin ya da zorlayıcı değil ancak sohbet eder gibi bir havada karşılıklı olarak hikaye hakkında konuşmak, sorular sormak bir çeşit eğlenceli oyun olmalı aranızda. 

 

Hikayeyi birbirinize tekrar anlatın