Telefon: 0212 910 20 30 | World Point Yaşam Merkezi, Pınartepe Mah. Orhangazi Cad. No: 43/A Beykent - Büyükçekmece / İSTANBUL | info@temakids.com

  • Tema Kids Facebook
  • Instagram - White Circle
  • Tema Kids YouTube

Copyright © 2014-2019 Tema Kids Çocuk Gelişim ve Beceri Kazandırma Merkezi

Please reload

Güncel Yazılar

Çocuklarınızda sağlıklı alışkanlıkların gelişmesi için 10 ipucu

October 23, 2017

1/7
Please reload

Popüler Yazılar

Çocuklara okuma alışlanlığı kazandırmak için tavsiyeler

04/05/2015

 

Hepimiz biliriz ki; pek çok davranış gibi, okuma alışkanlığı da küçük yaşlardan itibaren geliştirilir. Ancak çocuklarımıza kitap alıp hadi buna bakalım demek yeterli gelmiyor. Onların yaşlarına göre, aileler olarak bizlerin de vermesi gereken destekler ve yönlendirmeler değişiyor. Yaşlarına göre çocuklarınıza okuma alışkanlığı kazandırmak için aşağıda yer alan tavsiyelerden yararlanabilirsiniz;

 

3-4 yaş;

 

Bu yaşlar, okuma alışkanlığı kazandırılması için başlangıç zamanlarıdır. Ve tüm aileler çocuklarının okumayı sevmesini arzu ederler. Bu aşamada, aileler çocuklarına okumaya ait ilk becerilerini kazanmalarında destek olacakları gibi, güzel ve ilgi çekici kitapları da bir arada inceleyip, vakit geçirmeye başlayabilirler. Aşağıdaki ipuçları size bu konuda kolaylık sağlayacaktır;

 

• Her gün beraber kitap okuyun

 

Çocuklarınızla, ekran ya da kitap karşısında bir arada geçireceğiniz süre kısa ancak sık sık tekrarlanan bir süreç olsun. Böylece sıkılmadan, okumayı  bir oyun olarak görüp alışabilirler. Ayrıca bir arada her gün düzenli olarak özel keyifli okuma saati yaratmaya çalışın. 

 

Gittiğiniz her yerde okuyun

 

Çocuğunuzla bir yere giderken özellikle gördüğünüz yazıları yüksek sesle ona okuyun. Özellikle yol işaretleri, tabelalar, logolar, etiketler kendisine gösterilerek okunursa, kendisinin de bunu alışkanlık haline getirmesine yardımcı olacaktır.

 

Favori okuma listenizi oluşturun

 

Çocuklar, sevdikleri kitapların defalarca okunmasını çok severler. Böylece kitapların pek çok bölümünü duygularını da katarak hatırlar ve tekrarlarlar. Böyle yapıyor olmaları eğlenmeleri ve aynı zamanda okumayı öğrenmeleri aşamalarında hafızalarını kullanmaları konusunda da yardımcı olmaktadır. Çocuklarınızın favori okuma listelerini onlara uygun hikaye, şiir, roman ve bilgi içerikli kitaplardan okumalar yaparak oluşturmasına yardımcı olun.

 

Beraber canlandırın

 

Çocuğunuzu, okuma esnasında, hikaye de bulunan hareketli, tekrar eden pasajlara katılarak, bir arada canlandırma yaparak size eşlik etmesi konusunda cesaretlendirin. Resimli hikaye kitaplarında ki konuşan çeşitli karakterleri canlandırmak hoşlarına gidecektir.

 

• Kitaplar, kelimeler ve resimler hakkında sohbet edin

 

Bir kitabı okumaya başlamadan önce, kitabın kapak resmi, adı hakkında sohbet edin. Kitaptaki resimlere çocuğunuzla beraber bakıp, okumadan önce kitabın ne hakkında olabileceğine dair yorumunu sorun. 

 

Hikayeler ve olaylar hakkında sohbet edin.

 

Bir hikayeyi okuyup bitirdikten sonra, çocuğunuza hikaye ile ilgili sorular sorun. Hakkında ne düşünüyorsun? Sen olsan ne yapardın? Aynı şekilde çocuğunuzun da size sorular sormasını sağlayın. Elbette çok keskin ya da zorlayıcı değil ancak sohbet eder gibi bir havada karşılıklı olarak hikaye hakkında konuşmak, sorular sormak bir çeşit eğlenceli oyun olmalı aranızda. 

 

Hikayeyi birbirinize tekrar anlatın

 

Hikayeleri okuduktan bir süre sonra, çocuğunuzla hikaye hakkında tekrar sohbet edip, hatırlamaya, birbirinize anlatmaya çalışın. Ne olmuştu ilk önce? Kırmızı başlıklı kız nereye gidiyordu? Şeklinde hatırlatıcı sorularla hikayeyi anımsamasını ve tekrar anlatmasını sağlayabilirsiniz.

 

Harfler ve sesler hakkında konuşun.

 

Çocuğunuzun dikkatini harflere ve seslerine çekerseniz, çocuğunuz gördüğü harflerin sesini çıkartmaya çalışacaktır.

 

Çocuğunuzun erken okuma becerisine sahip olabileceğine dair işaretler;

 

Bu konuda çok kesin kurallar yok. Ancak çocuğunuz aşağıda belirtilen davranışları gerçekleştiriyorsa erken okumaya hazır olabilir;

 

• Hikayeyi dinliyor ve bazı bölümlerini tekrar ediyorsa

• Bazı harfleri hatırlayıp seslerini çıkartıyorsa

• Kendi adını yazabiliyorsa

• Bazı harf ya da heceleri başka yerde gördüğünde anımsayabiliyorsa

• 5-10 dakika süre ile odaklanabiliyorsa

 

Çocuğunuz erken okuma becerisi geliştirebileceğine dair size mesaj veriyor olabilir. 

 

4-5 Yaş

 

Bu yaşta, çocuğunuz resimli hikaye kitaplarını sizinle beraber okumaktan mutlu olmaya deva meder. Ancak bir başına da kitaplarla oyalanmaktan zevk alır. Ayrıca anaokulunda farklı tarzda, hecelerin seslerini gösteren kitaplarda alıyor olabilir. Çocuğunuzla beraber resimli hikaye kitaplaarını yanı sıra eğitsel özelliği olan kitapları da paylaşıp, bir arada okuyabilirsiniz

 

Hergün bir arada okumaya zaman ayırın

 

Çocuğunuzla bir arada okuma yapmaya deva metmek çok önemlidir ve bunu sürdürmeye, farklı kitaplar okumaya çalışın. Resimli hikaye kitaplar, bu yaş çocukları için bir başına okumaları açısından hala zorlayıcı olabilir. Sizin okuyacağınız bir hikaye ya da bilgilendiric kitabı dinlemek onun için çok faydalı olacaktır.

 

Bir başına okuma yapması için zaman verin.

 

Siz  bir kitap, dergi, gazete okurken, çocuğunuzun da bunu yapabilmesi için ona da özel bir zaman ayırmasını öğretin. Bu süre onun için kısa olacaktır ancak erken yaşta okuma eylemi için kendi isteğiyle zaman ayırmayı öğrenmesi ilerisi için güzel bir alışkanlık olacaktır. 

 

Okumaya başlamadan önce, kitap hakkında konuşun. 

 

Bir kitabı okumaya başlamadan önce, kitabın kapak resmi, adı hakkında sohbet edin. Kitaptaki resimlere çocuğunuzla beraber bakıp, okumadan önce kitabın ne hakkında olabileceğine dair yorumunu sorun. Eğer bildiği bir kitap ise, kitaptan bir bölümü canlandırmasını ya da anlatmasını isteyebilirsiniz. Bazı kitapları tekrar tekrar tercih edebilir. Bu konuda kendisini serbest bırakın.

 

Canlandırma yapın

 

Kitapta yer alan her bir karakteri farklı bir ses tonu ile canlandırarak okuyu